VoIP

VoIP

Telekomünikasyon şirketleri ve kullanıcılarının, telefonlardaki temel özellikler yerine daha gelişmiş özelliklere sahip telefon hizmetlerine her geçen gün hızla artarak duydukları ihtiyaç, klasik telefon anlayışını bir adım daha öteye götürmüştür.VoIP, temel ses iletiminin yanısıra, sağladığı, web, video konferans vb. gelişmiş tümleşik iletişim uygulamaları ile GSM alanındaki rekabetçi ortamda bir adım öne geçmiştir.

VoIP; internet veya dahili şebekeniz yoluyla, bir IP veri şebekesi üzerinden telefon çağrılarının taşınabilmesini sağlar. VoIP'in en cazip yönü maliyetlerin düşürülebilmesine yardım etmesidir; çünkü telefon çağrıları telefon şirketinin şebekesi üzerinden değil veri şebekesinin üzerinden yol almaktadır.

IP telefon; klasik ses iletişimi dahil olmak üzere, VoIP etkin servislerin tümünü içinde barındırmaktadır; buna faturalandırma ve arama planları gibi ilişkili servisler ve konferans, transfer, yönlendirme, çağrı tutma gibi temel özellikler de dahildir.

IP iletişimi; ses veri ve görüntü destekli, tümleşik mesajlaşma, entegre iletişim, zengin medya konferans gibi iletişimi daha da güçlendiren uygulamaları içerir.

Tümleşik iletişim; yerden, zamandan veya cihazdan bağımsız olarak, iletişimin tüm bileşenlerini kolaylaştırmak ve bir araya getirmek için Oturum Başlatma Protokolü (Session Initiation Protocol-SIP) gibi teknolojileri kullanarak, hareket kabiliyeti çözümleri ile IP iletişimini daha da ileriye götürmektedir.